flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Офіційні підсумкові матеріали завершеного проекту "Соціальне партнерство між громадськістю та Гусятинським районним судом Тернопільської області"

11 травня 2016, 09:26
 
Загальна площа будівлі Гусятинського районного суду Тернопільської області 279 кв. м., вона містить 1 залу судових засідань. Станом на 01 жовтня 2015 року штатним розписом передбачено 5 суддів (5 фактично працюючих) та 22 працівників апарату суду (19 фактично працюючих). Кількість справ, що перебувала в період опитування на розгляді, - 657 справ.
Більшість опитаних - чоловіки (58,2%). Найбільш представлені респонденти з середньою та неповною середньою освітою (35,2%), менше - з базовою вищою (34,1%), а найменше - з повною вищою освітою (30,8%), з яких 60,7% мають вищу юридичну освіту.
Із 91 опитаного відвідувача суду 14 осіб (15,4%) проживають безпосередньо у місті Гусятині, а 77 осіб (84,6%) є приїжджими з інших населених пунктів.
За віковим критерієм відвідувачі суду розподілені наступним чином: 45,1% - люди 40-59 років; 33,0% - особи 26-39 років; 13,2% - пенсіонери (60 років і старші); 8,8% - молодь віком 18-25 років. При цьому за рівнем заможності 63,3% опитаних вважають себе середнього статку, 23,3% - нижче середнього статку, а 13,3% - бідними.
Абсолютна більшість респондентів (80,2%) представляють в суді особисто себе, ще 19,8% - інтереси інших осіб. Для половини опитаних - це перший судовий процес (49,5%), 2-5 разів були учасниками - 36,3% респондентів, найменша частина відвідувачів (14,3%) - брала участь у судовому процесі 6 разів і більше. Переважна кількість відвідувачів (76,9%) - учасники цивільного процесу, ще 18,7% - учасники кримінального процесу, 2,2% становлять справи з адміністративних правопорушень, решта - справи з адміністративного (1,1%) та господарського (1,1%) процесів.
У майже половини респондентів (48,4%) справа знаходиться в процесі розгляду, у 40,7% опитаних розгляд справи ще не розпочато, і для 11,0% розгляд справи завершено (винесено рішення). Крім того, половина опитаних (48,9%) вважають себе зовсім або майже не обізнаними з роботою суду, ще 27,8% - загалом обізнані, і лишень 23,3% цілком обізнані з роботою судів і суддів.
Констатуємо, що переважна більшість респондентів (82,3%) в цілому оцінили якість роботи Гусятинського районного суду Тернопільської області на «добре» або «відмінно», 14,1% вважають роботу суду посередньою, і лише 3,6% визнають роботу суду «поганою» або «дуже поганою». Частина респондентів (6,6% від загальної кількості) відмовилися давати відповідь на це запитання.
За 5-бальною шкалою середня оцінка якості роботи суду становить 4,2 бали.
Середні оцінки роботи суду за вимірами (складовими) якості наведено в табл.1.7.
Таблиця 1.7. - Оцінки якості роботи Гусятинського районного суду Тернопільської області за основними вимірами
Виміри якості
Гусятинський районний суд Тернопільськоїобласті
Найвищі оцінки по судах Тернопільської області
Доступність суду
3,9
4,4
Зручність та комфортність
4,3
4,7
Повнота та ясність інформації
4,4
4,7
Сприйняття роботи працівників апарату
4,5
4,9
Дотримання термінів судового розгляду
4,3
4,5
Сприйняття роботи суддів
4,4
4,8

 

 



 
Таким чином, в Гусятинському районному суді Тернопільської області найкраще забезпечуються показники сприйняття роботи працівників апарату: при спілкуванні вони виявляють доброзичливість повагу і бажання допомогти (думка 93,4% опитаних); для працівників апарату притаманним є високий професіоналізм і знання своєї справи (зазначає 94,4% осіб); вони виявляють однакове ставлення до всіх незалежно від соціального статусу (на погляд 91,1%); представники апарату суду працюють старанно та не припускаються помилок, які б спричиняли перероблення документів та порушення строків (на переконання 91,6% відвідувачів).
Відносно гірше в суді забезпечується реалізація вимог доступності суду, що пов’язано з неналежним облаштуванням суду для користування його послугами людьми з обмеженими можливостями (середній бал - 2,2), низькою можливість відвідувачів суду дозволити собі витрати на послуги адвоката чи юрист-консультанта (середній бал - 3,3) та незручністю для відвідувачів діставатися до будівлі суду громадським транспортом (середній бал - 3,4).
На рис. 1.7. проілюстровано, в яких напрямках має Гусятинський районний суд Тернопільської області удосконалювати свою роботу, аби мати найвищі в області оцінки якості за основними вимірами.Серед зауважень, що стосуються вимог доступності суду відвідувачі Гусятинського районного суду Тернопільської області зазначили, зокрема, такі: «забезпечити вільне користування судовими послугами людей з обмеженими можливостями», «зменшити розмір судового збору».
Серед інших зауважень та пропозицій щодо покращення роботи Гусятинського районного суду Тернопільської області, які додатково вписали на вільних лінійованих полях анкети окремі відвідувачі, трапляються такі: «потрібне більше приміщення суду», «зробити більшу залу судових слухань», «виділити окремий зал для цивільних справ», «зробити ремонт приміщення», «скоротити процедуру розгляду справи», «надавати більше інформації на електронній сторінці суду», «підвищити ясність інформації та легкість її отримання», «суд має надавати конкретні пояснення та давати можливість висловити свою позицію», «забезпечити однакове ставлення до всіх та об’єктивний розгляд справ».
Критичний аналіз результатів опитування та їх обговорення з суддями та працівниками апарату суду дозволив розробити такі рекомендації, які можуть бути реалізовані найближчим часом:
    Виготовити та встановити інформаційні покажчики щодо розташування будівлі суду поруч із зупинками прилеглих транспортних маршрутів та на підходах до суду. Розмістити на електронній сторінці в мережі Інтернет схему доїзду до приміщення Гусятинського районного суду.
    За можливості провести переговори із перевізниками стосовно встановлення додаткової зупинки біля будівлі суду із зазначенням відповідного надпису на машинах, що здійснюють перевезення.
    Облаштувати пандус для інвалідів-візочників і вжити заходів щодо покращення доступності суду для осіб з вадами зору. У партнерстві з громадськими організаціями інвалідів провести аудит доступності приміщення для людей з обмеженими фізичними можливостями та за його результатами розробити відповідний план дій з підвищення доступності.
    3 метою подолання соціальних нерівностей у доступності судів залучати НГО до створення при судах безкоштовних консультаційних центрів, де найбідніші прошарки населення могли б отримати якісну адвокатську консультацію.
    Розширити можливості надання безкоштовних консультацій для відвідувачів, які звертаються в суд вперше. Розмістити на стендах та Інтернет-сторінці відомості про можливість отримання безкоштовної правової допомоги, а також інформацію про передбачені законодавством пільги щодо сплати державного мита та збору на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справ й порядок їх надання.
    Рекомендувати місцевим адвокатам ознайомитися з принципами надання безкоштовної правової допомоги «pro bono» та консультувати бідні та соціально уразливі верстви населення на безоплатній основі.

    Покращити технічну підтримку та підвищити рівень інформативної наповненості веб-сторінки в мережі Інтернет, перевести частину діловодства на систему електронного самоврядування.